sondy kosmiczne
Nowy plani misji dla sondy Akatsuki
7 lutego 2015

Po pięcioletnim krążeniu w wewnętrznym rejonie Układu Słonecznego, japońscy inżynierowie przygotowują sondę Akatsuki do ponownego manewru wejścia na orbitę wokół Wenus. Krytyczny manewr zostanie przeprowadzony 7 grudnia 2015 roku (czasu japońskiego) za pomocą ośmiu niewielkich silniczków orientacji i stabilizacji przestrzennej (RCS) sondy. Każdy z silniczków RCS zasilany jest hydrazyną i wytwarza tylko 23 niutony ciągu. Jednak działając łącznie, będą zdolne do wprowadzenia Akatsuki na orbitę Wenus o perycentrum około 5000 km i apocentrum około 300 000 km.

Nowa orbita Akatsuki będzie znacznie wyższa od pierwotnie zaplanowanej - zamiast 30-godzinnego okresu obiegu, sonda będzie okrążać Wenus co 8-9 dni. Japońscy planiści zmuszeni więc zostali do zmodyfikowania programu naukowego misji m.in. dzieląc każdą orbita sondy na kilka faz obserwacyjnych (w zależności od odległości od planety i warunków oświetleniowych).

Sonda Akatsuki została wystrzelona z Tanegashima Space Center 20 maja 2010 roku. Po przebyciu 480 milionów kilometrów, 6 grudnia 2010 roku o godzinie 23:49 czasu uniwersalnego rozpoczął się 12-minutowy manewr wejścia na orbitę Wenus. Jednak z powodu awarii zaworu na linii sprężania zbiornika hydrazyny, doszło do silnego przegrania silnika rakietowego i jego wyłączenia po około 3-minutowej pracy. W rezultacie Akatsuki nie weszła na orbitę Wenus i zaczęła się oddalać od tej planety.

Zdjęcie: Akihiro Ikeshita

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 19 lutego 2015