sondy kosmiczne
Hyperion, Cassini
Czwarty planowy przelot Cassini obok Dione
16 czerwca 2015

Około godziny 20:12 czasu uniwersalnego (z powodu znacznej odległości, na Ziemi przelot zarejestrowano dopiero 75 minut i 20 sekund później), sonda Cassini przeleciała w odległości 517 kilometrów od powierzchni Dione - jednego z większych lodowych księżyców Saturna. Cassini funkcjonowała bezbłędnie i zrealizowała wszystkie zaplanowane obserwacje i pomiary.

W trakcie tego przelotu kamery i spektrometry Cassini obserwowały fragment półkuli podążającej (półkula "zawietrzna" w stosunku do ruchu orbitalnego) i zwróconej w kierunku Saturna. Objęły one zdeformowany tektonicznie obszar zwany "Eurotas Chasmata", który po raz pierwszy był zauważony 35 lat temu trakcie przelotu sondy Voyager. Cassini próbował również wykryć i zbadać skład drobnych cząstek wyrzucanych z Dione, co mogło by świadczyć o słabej aktywności geologicznej tego globu. Przeprowadzono również eksperyment radiowy w celu lepszego poznania pola grawitacyjnego tego księżyca, jego wewnętrznej struktury i elastyczności jego zewnętrznej powłoki lodowej. Po bliskim przelocie spektrometr CIRS zbadał również nocną stronę Dione w celu określenia tempa utraty ciepła z jej powierzchni.

Był to czwarty planowany przelot obok Dione (D4). Poprzedni miał miejsce 12 grudnia 2011 roku (odległość przelotu 99 kilometrów). Kolejny będzie miał miejsce już 17 sierpnia 2015 roku (odległość przelotu około 474 kilometrów) - będzie to już jednak ostatni z tak bliskich przelotów Cassini obok Dione.

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 19 czerwca 2015