sondy kosmiczne
  Dawn
Dawn i Ceres
"Jasna plamka" na Ceres ma ciemniejszego towarzysza
25 lutego 2015

19 lutego br. sonda Dawn znajdowała się w odległości około 46 000 kilometrów od celu swojej podróży - planety karłowatej Ceres. Jedno ze zdjęć wykonanych wówczas przez kamerę FC ujawniło drugą tajemniczą jasną plamkę na powierzchni Ceres (pierwszą znacznie jaśniejszą zaobserwowano już w 2004 roku na zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubbla).

"Jasna plamka na Ceres ma nieco ciemniejszego towarzysza, ale obydwie znajdują się w tym samym basenie. To może świadczyć o ich wulkanicznym pochodzeniu, ale żeby dokonać właściwych interpretacji geologicznych musimy poczekać na zdjęcia o lepszej rozdzielczości" - powiedział Chris Russell, kierownik naukowy misji Dawn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

"Jaśniejsza plamka jest wciąż zbyt mała dla naszej kamery aby zobaczyć co to jest, ale pomimo swego rozmiaru jest jaśniejsza niż cokolwiek innego na powierzchni Ceres. To dla nas naprawdę niesamowity i tajemniczy obiekt" - powiedział Andreas Nathues, członek zespołu kamery FC z Max Planck Institute for Solar System Research w Gottingen (Niemcy).

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 22 kwietnia 2015