sondy kosmiczne
InSight
Rozpoczęły się testy lądownika InSight
27 maja 2015

W pomieszczeniach Lockheed Martin Space Systems w pobliżu Denver rozpoczęły się testy środowiskowe lądownika InSight. Dzięki nim inżynierowie sprawdzą jak lądownik będzie działał w trakcie podróży międzyplanetarnej oraz w trudnych warunkach środowiska marsjańskiego. "Montaż InSight przebiegł bardzo sprawnie, teraz więc przyszedł czas aby sprawdzić jak funkcjonuje" - powiedział Stu Spath, kierownik programu InSight z Lockheed Martin Space Systems. "Testy środowiskowe sondy są po to, aby rozwiązać wszystkie możliwe problemy jeszcze tu, na Ziemi. Faza ta trwa niemal tyle samo co montaż, ale chcemy mieć pewność, że przekażemy NASA w pełni sprawny lądownik".

Pierwsze testy zostaną przeprowadzone w ogromnej komorze próżniowo-termicznej, w której symulowane będą warunki jakie lądownik napotka w przestrzeni kosmicznej. W trakcie tych testów lądownik będzie złożony do konfiguracji podróżnej - zostanie umieszczony w kapsule aerodynamicznej. Po tych testach przeprowadzone zostaną m.in. testy wibracyjne (symulujące drgania w trakcie startu) oraz testy interferencji elektromagnetycznych podczas pracy różnych systemów sondy. W trakcie drugich testów w komorze próżniowo-termicznej symulowane będą warunki z jakimi lądownik zmierzy się na powierzchni marsjańskiej.

----------

Projekt InSight (skrót od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) zakłada budowę około 350-kilogramowego lądownika (opartego o udaną konstrukcję lądownika Phoenix) wyposażonego w specjalny wysięgnik, dwie kamery (w tym jedna na wysięgniku) oraz trzy instrumenty naukowe: (SEIS - precyzyjny sejsmometr do rejestracji wstrząsów; HP3 - sonda cieplna, która zostanie wbita 5 metrów w głąb gruntu oraz RISE - eksperyment radiowy do pomiaru rotacji planety).

Zgodnie z planem sonda ma zostać wystrzelona z Vandenberg Air Force Base w okresie od 8 do 27 marca 2016 roku. Po około 6 miesiącach podróży międzyplanetarnej - 20 września - InSight wyląduje na powierzchni Marsa, gdzie w ciągu kilku tygodni rozłoży instrumenty i rozpocznie badania naukowe. Misja sondy na powierzchni ma potrwać 1 rok marsjański (około dwa lata ziemskie) i powinna zakończyć się 10 września 2018 roku. Przez ten czas InSight przekaże na Ziemię ponad 29 Gb danych naukowych.

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/Lockheed Martin

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 13 czerwca 2015