\ MESSENGER uderzył w powierzchnię Merkurego
sondy kosmiczne
MESSENGER
MESSENGER uderzył w powierzchnię Merkurego
1 maja 2015

Wczoraj - 30 kwietnia - o godzinie 19:26 czasu uniwersalnego zakończyła się ponad 10-letnia misja sondy MESSENGER. Próbnik, poruszający się z prędkością 14 080 km/h, uderzył w powierzchnię Merkurego na niewidocznej z Ziemi półkuli tej planety. Potwierdzenie zderzenia nastąpiło o 19:40, kiedy antena Deep Space Network w Goldstone (Kalifornia) nie odebrała spodziewanego sygnału radiowego od wyłaniającej się zza planety sondy.

MESSENGER został wystrzelony z Ziemi 3 sierpnia 2004 roku i wszedł na orbitę Merkurego 17 marca 2011 roku. W trakcie ponad czterech lat funkcjonowania na orbicie wykonał 4105 okrążeń planety, prawie 290 000 zdjęć oraz miliony innych pomiarów i analiz. Wraz z wyczerpaniem paliwa do wykonywania korekt, perycentrum orbity MESSENGERA zaczęło zbliżać się po powierzchni Merkurego (głównie wskutek oddziaływania grawitacyjnego Słońca). W ostatnich dniach próbnik przelatywał zaledwie kilka kilometrów nad powierzchnią planety.

Powyższy obraz jest ostatnim zdjęciem przesłanym na Ziemię przez sondę MESSENGER. Zostało ono wykonane 30 kwietnia przez wąskokątną kamerę MDIS i przedstawia płaski teren wypełniający dno krateru Jokai o średnicy 93 kilometrów. Szerokość tego zdjęcia odpowiada odległości około 1 kilometra na powierzchni Merkurego, a jego rozdzielczość wynosi 2,1 metra na piksel.

Link do tego zdjęcia na stronie JHU APL.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 5 maja 2015