Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Mars Odyssey
27 czerwca 2012
AKTUALIZACJA: Sonda Mars Odyssey wznowiła misję naukową


Dziewięć dni po pomyślnym przełączeniu Mars Odyssey na normalny tryb pracy, 25 czerwca, sonda wznowiła wykonywanie obserwacji naukowych za pomocą kamery THEMIS (Thermal Emission Imaging System) oraz spektrometru promieniowania gamma (GRS). Dwa dni później orbiter wznowił również pracę stacji przekaźnikowej, odbierając pierwsze dane z łazika Opportunity i przesyłając je na Ziemię.

16 czerwca 2012
Sonda Mars Odyssey już w normalnym trybie pracy


Po pomyślnym aktywowaniu zapasowego układu koła zamachowego w systemie orientacji przestrzennej, sonda Mars Odyssey została przełączona na normalny tryb pracy. Przez najbliższe kilka dni inżynierowie będą monitorować pracę nowego układu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wznowienie przerwanej misji naukowej orbitera nastąpi w przeciągu tygodnia.

8 czerwca 2012
Sonda Mars Odyssey weszła w tryb awaryjny


Z powodu niesprawności wykrytej przez komputer w jednym z żyroskopowych kół zamachowych układu orientacji przestrzennej, sonda Mars Odyssey weszła w awaryjny tryb pracy. Ponieważ awaria ograniczyła się do układu koła zamachowego, komputer sondy nie został zresetowany. Obecnie kontrolerzy i inżynierowie są w kontakcie z Mars Odyssey, analizują zgromadzone dane telemetryczne i opracowują procedury naprawcze.

W normalnym trybie pracy orbiter korzysta z trzech żyroskopowych kół zamachowych, jako głównego systemu orientacji przestrzennej (system ten wyposażony jest również z jeden zapasowy układ koła zamachowego). Ponadto sonda Mars Odyssey wyposażona jest w rezerwowy system układu orientacji przestrzennej - niewielkie hydrazynowe silniczki rakietowe.

Sonda Mars Odyssey została wystrzelona z Ziemi 7 kwietnia 2001 roku i dotarła na orbitę Marsa 24 października. Po przybyciu sonda poświęciła kilka miesięcy na odpowiednie ukształtowanie swojej orbity (zastosowano hamowanie atmosferyczne) i w lutym 2002 roku rozpoczęła się główna faza misja Odyssey. Kontynuując swoją misję naukową oraz inżynieryjną (retransmisja sygnałów z lądowników), w grudniu 2010 roku sonda stała się najbardziej długowiecznym orbiterem marsjańskim (wyprzedzając tym samym Mars Global Surveyor). Obecnie NASA planuje wykorzystać Odyssey (oraz MRO) do retransmisji sygnałów z lądującego łazika MSL Curiosity oraz danych zebranych w trakcie jego późniejszej misji na powierzchni marsjańskiej.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Data ostatniej aktualizacji: