Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Mars Odyssey
5 listopada 2012
System komputerowy Mars Odyssey przełączony na zapasowy


Po ponad 11 latach bezbłędnego funkcjonowania, zespół inżynierów sondy Mars Odyssey zadecydował o przełączeniu głównego systemu komputerowego (A-side) na zapasowy (B-side). Powodem są mechanizmy głównej jednostki inercyjnej, które wykazują pewne oznaki zużycia i przeciążenia. Żyroskopowa jednostka inercyjna odpowiedzialna jest za określenie orientacji przestrzennej sondy i dostarcza kluczowych informacji do prawidłowego ustawienia m.in. anten, baterii słonecznych, instrumentów naukowych.

"Główny system komputerowy działał przez ponad 11 lat. Wszystkie jego podsystemy wciąż działają, ale jednostka inercyjna wykazuje oznaki zużycia" - powiedział kierownik misji Mars Odyssey Chris Potts z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Przełączając system komputerowy na zapasowy, zachowujemy w rezerwie obecne możliwości głównego systemu".

Sonda Mars Odyssey została wystrzelona z Ziemi 7 kwietnia 2001 roku i dotarła na orbitę Marsa 24 października. Po przybyciu sonda poświęciła kilka miesięcy na odpowiednie ukształtowanie swojej orbity (zastosowano hamowanie atmosferyczne) i w lutym 2002 roku rozpoczęła się główna faza misja Odyssey. Kontynuując swoją misję naukową oraz inżynieryjną (retransmisja sygnałów z lądowników), w grudniu 2010 roku sonda stała się najbardziej długowiecznym orbiterem marsjańskim (wyprzedzając tym samym Mars Global Surveyor). Obecnie NASA wykorzystuje Odyssey (oraz MRO) do retransmisji sygnałów z łazika MSL Curiosity.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Data ostatniej aktualizacji: