sondy kosmiczne
Lądownik Beagle-2 zlokalizowany na zdjęciach z MRO
16 stycznia 2015

Kapsuła lądownika Beagle-2 oddzieliła się od sondy Mars Express 19 marca 2003 roku i sześć dni później miała wejść w atmosferę Marsa i wylądować na jego powierzchni w rejonie Isidis Planitia. Jednak Beagle-2 nigdy nie nawiązał łączności z Ziemią a poszukiwania na zdjęciach wykonanych przez kamery Mars Express i Mars Odyssey okazały się bezowocne.

Obecnie - ponad dekadę później - lądownik został zidentyfikowany na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, które zostały wykonane kamerą HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Zdjęcia te dowodzą, że wejście i przelot przez atmosferę oraz samo lądowanie przebiegło pomyślnie, problemy zaczęły się dopiero wraz z rozpoczęciem procesu rozkładania jego paneli słonecznych.

Na zdjęciach z MRO widać, że rozłożeniu uległy maksymalnie dwa z czterech paneli słonecznych. Częściowe rozłożenie paneli słonecznych wyjaśnia również dlaczego lądownik nie wysłał żądnych sygnałów z powierzchni Marsa: do odsłonięcia nadajnika radiowego konieczne było rozłożenie wszystkich czterech jego paneli słonecznych. W promieniu około trzystu metrów widoczne są jeszcze tylna osłona kapsuły wraz dołączonym spadochronem pilotowym oraz główny spadochron lądownika.

Zdjęcie: HIRISE/NASA/Leicester

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 18 marca 2015