Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
MSL Curiosity
11 czerwca 2012
Inżynierowie doprecyzowali miejsce lądowania MSL


Dzięki zainstalowaniu w pamięci komputera pokładowego MSL Curiosity najnowszej wersji oprogramowania nawigacyjnego, uwzględniającego także wiatry i inne warunki atmosferyczne na Marsie, inżynierowie z JPL zmniejszyli elipsę błędu lądowania łazika o ponad połowę. Dzięki aktualizacji tego oprogramowania MSL Curiosity ma wylądować znacznie bliżej celu misji (Mount Sharp na środku krateru Gale).

Obecne plany zakładają, że łazik MSL Curiosity wyląduje na powierzchni Aeolis Palus (równinny obszar pomiędzy północnymi stokami Mount Sharp o krawędzią krateru Gale) 6 sierpnia o godzinie 5:31 czasu uniwersalnego, w obrębie elipsy o szerokości 7 kilometrów i długości 20 kilometrów (poprzednia elipsa błędu lądowania miała szerokość 20 km i długość 25 km). Pomimo znacznie mniejszej elipsy łazik wyląduje jednak w bezpiecznej odległości od stromych stoków Mount Sharp.

"Zmniejszyliśmy dystans, który należy przejechać po lądowaniu, o blisko połowę" - powiedział Pete Theisinger, kierownik projektu Mars Science Laboratory z JPL w Pasadenie. "Pozwoli to dotrzeć do góry wiele miesięcy wcześniej".

Powyższe zdjęcie zostało opracowane na podstawie danych zebranych przez kamerę HRSC europejskiej sondy Mars Express, kamery CTX orbitera Mars Reconnaissance Orbiter oraz kamer orbiterów Viking. Przedstawia ono 154-kilometrowej średnicy krater Gale z zaznaczoną nową elipsą lądowania. Na środku kratera znajduje się 5,5 kilometrowy Mount Sharp, którego nazwa upamiętnia zmarłego w 2004 roku amerykańskiego geologa i naukowca planetarnego Roberta P. Sharpa.

Zdjęcie: NASA/JPL

Data ostatniej aktualizacji: