Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
MSL Curiosity
MSL Curiosity
29 lipca 2012
Czwarta korekta trajektorii lotu MSL


Około godziny 5 czasu uniwersalnego łazik MSL Curiosity wykonał trwający łącznie 6 sekund manewr korekty swojej trajektorii, który zmienił prędkość próbnika o 0,01 m/s. Ta niewielka zmiana prędkości spowoduje jednak przesunięcie miejsca wejścia kapsuły w atmosferę marsjańską o około 21 kilometrów na wschód. Analiza danych telemetrycznych wykazała, że manewr przebiegł zgodnie z planem.

Był to czwarty i najmniejszy z dotychczasowych manewrów korekty trajektorii kapsuły (poprzednie miały miejsce 11 stycznia, 26 marca i 26 czerwca). W razie konieczności kolejne dwa manewry korekcyjne będą przeprowadzone w trakcie ostatnich 48 godzin przed lądowaniem.

Lądowanie łazika MSL Curiosity na powierzchni Marsa zaplanowane jest na 6 sierpnia o godzinie 5:31 czasu uniwersalnego (7:31 w Polsce). Najnowsze informacje na temat MSL Curiosity można znaleźć na stronie Mars Curiosity w serwisach Twitter i Facebook. Transmisję na żywo z centrum kontroli misji będzie można oglądać od godziny 5 (czasu polskiego) na stronach USTREAM NASA/JPL, NASA TV oraz Spaceflight Now - Mission Status Center.

26 czerwca 2012
Kolejna korekta trajektorii lotu MSL


Łazik MSL Curiosity wykonał trwający około 40 sekund manewr korekty swojej trajektorii, który zmienił prędkość próbnika o 0,05 m/s. Manewr skorygował nieco korytarz wejścia kapsuły w atmosferę Marsa oraz czasowo przesunął ten moment o około 70 sekund. Te niewielkie zmiany pozwoliły poprawić niedokładności po poprzednich korektach trajektorii oraz przemieścić docelowe lądowisko o około 7 kilometrów w kierunku podnóża Mount Sharp. Analiza danych telemetrycznych wykazała, że manewr przebiegł zgodnie z planem.

Był to już trzeci manewr korekty trajektorii kapsuły MSL Curiosity, poprzednie dwa miały miejsce 11 styczna oraz 26 marca 2012 roku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, trzy dodatkowe manewry korekty trajektorii zostaną wykonane w trakcie ostatnich ośmiu dni lotu. Obecnie rozpoczęła się w tzw. fazę zbliżania misji, która potrwa aż do dnia lądowania. W trakcie najbliższych czterdziestu dni inżynierowie będą m.in. nieustannie śledzić trajektorię kapsuły oraz monitorować stan i funkcjonowanie jej systemów pokładowych.

Zdjęcie: NASA/JPL

Data ostatniej aktualizacji: