Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
MSL Curiosity
MSL Curiosity
6 stycznia 2013
Pierwsze czyszczenie powierzchni skał za pomocą szczotki DRT


W trakcie 150 dnia marsjańskiego (Sola) pobytu na powierzchni Czerwonej Planety, łazik MSL Curiosity po raz pierwszy użył mechanicznej szczotki Dust Removal Tool (DRT) do usunięcia pyłu oraz wierzchniej, zwietrzałej warstwy skały. Do testu wybrano skałę "Ekwir_1", która znajduje się w rejonie Yellowknife Bay w kraterze Gale. "Chcieliśmy być pewni, że mamy optymalny cel do pierwszego testu" - powiedziała Diana Trujillo z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. "Potrzebujemy umieścić instrument w odległości 1,2 centymetra od celu bez narażania sprzętu na niebezpieczeństwo. Potrzebowaliśmy płaskiej skały pokrytej pyłem. Wynik testu wygląda dobrze".

Dust Removal Tool (DRT) został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Honeybee Robotics z Nowego Jorku. DRT został wyposażony w silnik prądu stałego, który poprzez mechanizm redukcyjny sprzężony jest ze specjalną, dwugłową szczotką drucianą o średnicy 45 mm. Cały mechanizm umieszczony jest w cylindrycznej obudowie o długości 154 mm, średnicy 102 mm i wadze 925 gramów. DRT wraz z innymi przyrządami oraz instrumentami naukowymi został umieszczony na końcu 2,1-metrowego automatycznego wysięgnika łazika MSL Curiosity.

Powyższe zdjęcie wykonała kamera Mars Hand Lens Imager (MAHLI) łazika Curiosity w dniu 6 stycznia 2013 r. Na zdjęciu widać powierzchnię (owal o wymiarach 47 na 62 mm) skały "Ekwir_1", wyczyszczoną z wierzchniej, zwietrzałej warstwy skał za pomocą szczotki DRT znajdującej w zestawie narzędzi na końcu 2,1-metrowego wysięgnika.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Data ostatniej aktualizacji: