Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
MSL Curiosity
MSL Curiosity
2 marca 2013
MSL Curiosity w normalnym trybie pracy


Kontrolerzy misji przełączyli łazik MSL Curiosity z powrotem na normalny tryb pracy. Obecnie inżynierowie diagnozują stan techniczny łazika i pracują nad przywróceniem jego pełnej funkcjonalności - proces ten potrwa około tygodnia. Przyczyna zakłóceń pracy pamięci flash głównego komputera łazika nadal nie została określona.

28 lutego 2013
MSL Curiosity w stanie "safe mode"


Ze względu na problemy z pamięcią flash głównego komputera (A-side) łazika MSL Curiosity, około 10:30 czasu uniwersalnego kontrolerzy misji przełączyli go na komputer zapasowy (B-side) i ograniczyli jego funkcjonowanie do minimum (wprowadzając go w tzw. stan "safe mode"). Łazik pozostanie w tym stanie przez najbliższe kilka dni, aż technicy i inżynierowie rozwiążą problem z pamięcią. Dotychczasowa diagnostyka oraz symulacje wskazują, że wystąpił problem z poprawnym adresowaniem plików w pamięci.

Powyższy autoportret powstał w wyniku złożenia 66 osobnych zdjęć wykonanych przez kamerę MAHLI w trakcie 177 dnia marsjańskiego (sola) pobytu na powierzchni tej planety (3 lutego 2013 r.). Łazik stoi przy skale nazwanej "John Klein", która została wybrana do wykonania w niej pierwszego próbnego odwieru.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Data ostatniej aktualizacji: 22 marca 2013