Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Curiosity
22 czerwca 2011
Curiosity dostarczony na Florydę


22 czerwca na lądowisku w Kennedy Space Center (KSC) wylądował wojskowy samolot transportowy C-17 Globemaster III, wewnątrz którego znajdował się specjalny kontener z łazikiem Curiosity. Po załadowaniu na platformę samochodową, konwój wyruszył w kierunku znajdującego się w obrębie KSC budynku PHSF (z ang. Payload Hazardous Servicing Facility). W ciągu najbliższych miesięcy technicy i inżynierowie przeprowadzą ostatnie testy łazika oraz przygotują go do startu.

Łazik Curiosity dotarł na Florydę z Kalifornii. W pierwszym etapie kontener został przewieziony z JPL w Pasadenie do bazy sił powietrznych March w Riverside. Stąd, na pokładzie wojskowego samolotu transportowego C-17, odleciał na Florydę.

Start kapsuły z łazikiem Curiosity zaplanowany jest w okresie od 25 listopada do 18 czerwca 2011. Następnie po 8,5-miesięcznej podróży międzyplanetarnej - w sierpniu 2012 - wyląduje na powierzchni Marsa (selekcja nie została jeszcze zakończona, ale prawdopodobnie będzie to krater Gale). Po standardowym hamowaniu aerodynamicznym w atmosferze Marsa oraz po spowolnieniu opadania za pomocą spadochronu, Curiosity zostanie osadzony na powierzchnię za pomocą liny podczepionej do specjalnej konstrukcji z silnikami rakietowymi (tzw. podniebnego dźwigu).

Zdjęcie: NASA/Troy Cryder

Data ostatniej aktualizacji: