sondy kosmiczne
MSL Curiosity
Curiosity wywiercił otwór w Telegraph Peak
25 lutego 2015

24 lutego br. (908 dzień marsjański pobytu łazika na powierzchni Czerwonej Planety) za pomocą wiertła umieszczonego na wysięgniku, łazik Curiosity wywiercił otwór w skale zwanej "Telegraph Peak". Skała ta znajduje się w górnej części wychodni skalnej "Pahrump Hills", którą łazik bada od pięciu miesięcy. Wychodnia ta uformowała się w najniższej części formacji geologicznej Mount Sharp i była już dwukrotnie nawiercana w celu pobrania próbek do analizy.

Próbki pobrane z materiału wywierconego z "Telegraph Peak" zostaną w dostarczone do instrumentu CheMin (Chemistry and Mineralogy). Po zidentyfikowaniu minerałów próbka zostanie umieszczona w instrumencie SAM (Sample Analysis at Mars), gdzie zostanie poddana próbom m.in. na obecność związków organicznych. W najbliższych dniach Curiosity opuści Pahrump Hills i poprzez wąską dolinkę "Artist Drive" uda się w stronę wyżej położonych warstw Mount Sharp.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 24 lutego br. przez kamerę MAHLI (Mars Hand Lens Imager) i przedstawia otwór w skale "Telegraph Peak" wywiercony wcześniej tego samego dnia.

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 22 kwietnia 2015