sondy kosmiczne
MSL Curiosity
Curiosity chwilowo unieruchomiony
3 marca 2015

Z powodu bliżej niezidentyfikowanego skoku napięcia w układzie elektrycznym łazika, jego oprogramowanie ochronne przerwało wszystkie wykonywane w tym czasie czynności i unieruchomiło łazik. W chwili zadziałania oprogramowania ochronnego łazik rozpoczynał transfer urobku skalnego z odwiertu (w skale "Telegraph Peak) do jednego z instrumentów naukowych na pokładzie Curiosity.

Przez najbliższe kilka lub kilkanaście dni łazik pozostanie unieruchomiony. W obecnej chwili inżynierowie próbują identyfikować źródło tego zakłócenia. "Przeprowadzimy testy łazika w jego obecnej konfiguracji zanim poruszymy wysięgnikiem lub rozpoczniemy jazdę" - powiedział kierownik projektu Jim Erickson z Jet Propulsion Laboratory. "To będzie najlepsza okazja aby sprawdzić gdzie doszło do zwarcia".

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 24 lutego br. (908 dzień marsjański pobytu łazika na powierzchni Czerwonej Planety) przez Mastcam. Zostało ono wykonane tuż po zakończeniu wiercenia otworu w skale "Telegraph Peak" i przedstawia zestaw przyrządów umieszczonych na automatycznym wysięgniku.

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/MSSS

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 23 kwietnia 2015