sondy kosmiczne
MSL Curiosity
Naprawiono autofocus kamery ChemCam
22 maja 2015

Testy przeprowadzone przez łazik Curiosity wykazały, że nowe oprogramowanie instrumentu ChemCam (Chemistry and Camera) umożliwia wybór zdjęć o najlepszej ostrości obrazu wykonywanych przez kamerę tego instrumentu. "Spodziewamy się, że nowe oprogramowanie pozwoli uzyskać lepszą jakość zdjęć i analiz niż to oryginalne" - powiedział Roger Wiens, kierownik naukowy zespołu ChemCam z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku.

Instrument ChemCam przeznaczony jest do badania składu pierwiastkowego skał, które wzbudzane są do stanu plazmowego za pomocą silnego impulsu laserowego. Błysk powstałej iskry jest następnie wychwytywany przez optykę instrumentu i analizowany przez spektrometr. Ta sama optyka pozwala również na wykonanie zdjęcia badanego obszaru skały.

W wyniku awarii dalmierza laserowego kamera utraciła zdolność do automatycznego ustawiania ostrości obrazu (autofocus), co przyczyniło się również do pogorszenia jakości analizy pierwiastkowej skał. Późniejsze pomiary polegały na wykonywaniu zdjęć lub analiz składu przy różnych długościach ogniskowej, przesłaniu zebranych danych na Ziemię i wyboru najlepszego jakościowo zdjęcia lub analizy.

"Naprawa" autofokusa ChemCam polegała na zainstalowaniu w łaziku nowego oprogramowania, które na podstawie wykonanych zdjęć pozwala na automatyczne dostrojenie właściwej ogniskowej instrumentu. Następnie przy wybranej pozycji wykonywane są zdjęcia oraz analizy, które są przesłanie na Ziemię.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 15 maja 2015 roku przez kamerę ChemCam i przedstawia złożoną teksturę skały zwanej "Yellowjacket". Za pomocą "Yellowjacket" sprawdzono nową metodę ustawiania ostrości zdjęć tego instrumentu.

Link do tego zdjęcia na stronie JPL.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/LPGNantes/CNRS/IAS

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 7 maja 2015