sondy kosmiczne
New Horizons
Najmniejsze księżyce Plutona sfotografowane przez sondę
12 maja 2015

Sonda New Horizons po raz pierwszy w swojej historii sfotografowała Kerberosa i Styxa - dwa najmniejsze i najsłabsze z pięciu księżyców Plutona. Największy księżyc tej planety karłowatej został dostrzeżony na zdjęciach wykonanych w lipcu 2013 roku, dwa mniejsze księżyce - Hydra i Nix - zostały sfotografowane odpowiedniu w lipcu 2014 i styczniu 2015.

"Dostrzeżenie tych niewielkich księżyców z odległości 88 milionów kilometrów jest doniosłym wydarzeniem, które wzbudza podziw dla twórców naszej kamery LORRI oraz dla zespołu łowców księżyców i pierścieni kierowanego przez Johna Spencera" - powiedział Alan Stern, kierownik naukowy misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder (stan Kolorado).

Zdjęcie po lewej: oryginalne zdjęcie złożone z pięciu 10-sekundowych ekspozycji wykonanych przez kamerę LORRI 1 maja br. Najmniejsze księżyce giną w przeeksponowanym blasku Plutona i Charona. Zdjęcie w środku: oryginalne zdjęcie zostało poddane obróbce cyfrowej w wyniku której ujawniła się obecność czterech najsłabszych księżyców: Kerberosa, Styxa, Nix i Hydry. Na zdjęciu po lewej naniesiono pozycje oraz orbity poszczególnych księżyców.

Link do tego zdjęcia na stronie JHU APL.

Zdjęcie: NASA/JHU-APL/SwRI

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 2 czerwca 2015