sondy kosmiczne
New Horizons
Pluton i Charon w kolorze
22 czerwca 2015

Pierwszy kolorowy film wykonany przez amerykańską sondę New Horizons ukazuje złożony ruch orbitalny Plutona i jego największego księżyca Charona. Dziewięć zdjęć - z których powstał film - zostało wykonanych w dniach 29 maja - 3 czerwca przez spektrometr MVIC Ralph. Sonda zmniejszyła przez ten czas dystans do Plutona z 55 milionów do 49 milionów kilometrów.

"To wspaniałe zobaczyć Plutona i Charona w ruchu i w kolorze" - powiedział kierownik naukowy Alan Stern z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder (stan Kolorado). "Nawet przy tak niewielkiej rozdzielczości można zobaczyć, że Pluton i Charon mają różne kolory - Pluton jest bladopomarańczowy, podczas gdy Charon jest szary. To dlaczego tak się różnią jest przedmiotem debaty".

Powyższy film ukazuje wzajemny ruch Plutona i Charona wokół wspólnego środka masy (tzw. barycentrum), który zaznaczony jest krzyżykiem. Ponieważ masa Charon jest bardzo duża w stosunku do masy Plutona, ich wzajemny środek ciężkości znajduje się nad powierzchnią planety karłowatej. Z tego względu ten układ często nazywany był planetą podwójną. Okres orbitalny Charona wynosi 6 dni, 9 godzin, 17 minut i 36 sekund.

Link do tego zdjęcia na stronie JHU APL.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 4 lipca 2015