sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Pierwszy manewr CAT Rosetty wykonany
3 sierpnia 2014

Kontrolerzy sondy Rosetta poinformowali, że pierwszy manewr CAT (Close Approach Trajectory) Rosetty przebiegł zgodnie z planem. Manewr, który rozpoczął się 9:00 czasu uniwersalnego, trwał 13 minut i 12 sekund. Skutkiem manewru była zmiana prędkości sondy względem komety 67P/Czuriumow-Gersimienko o 3,2 m/s. Dzięki bezpośredniej łączności utrzymywanej z sondą poprzez stację New Noricia oraz DSN Goldstone, kontrolerzy w ESOC mogli "na żywo" monitorować przebieg manewru (opóźnienie sygnału radiowego wyniosło 22 minuty i 27 sekund).

Był to pierwszy manewr CAT (od ang. Close Approach Trajectory) i jednocześnie manewr przygotowujący do wejścia na orbitę komety. Sam manewr wejścia na orbitę zostanie przeprowadzony 6 sierpnia około godziny 9:45 czasu uniwersalnego (11:45 w Polsce).

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 1 sierpnia br. o godzinie 2:48 czasu uniwersalnego przez wąskokątną kamerę OSIRIS. W tym czasie Rosetta znajdowała się w odległości około 1000 kilometrów od jądra komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko. Ciemna plamka na obrazie jądra jest artefaktem powstałym na matrycy CCD kamery OSIRIS.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2014
• Data ostatniej aktualizacji: 13 sierpnia 2014