sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Wybrano pięć potencjalnych lądowisk Philae
25 sierpnia 2014

Na podstawie szczegółowych danych, uzyskanych przez europejską sondę kosmiczną Rosetta w trakcie pierwszych dwóch tygodni przebywania w pobliżu jądra komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko, inżynierowie i naukowcy wyselekcjonowali pięć potencjalnych lądowisk dla Philae. Lądowanie Philae będzie miało miejsce w połowie listopada br. (kometa będzie znajdować się wówczas w odległości około 450 milionów kilometrów od Słońca), zanim wzrastająca aktywność komety osiągnie poziom zagrażający bezpiecznemu i dokładnemu przeprowadzeniu tej operacji.

Wybór odpowiedniego miejsca lądowania jest skomplikowanym zadaniem. Lądowisko musi być odpowiednie zarówno pod względem wymagań technicznych (np. dobra komunikacja lądownika z orbiterem, właściwe oświetlenie baterii słonecznych Philae itp.) jak i gwarantujące osiągniecie celów naukowych. Dlatego też wybór lądowiska powierzono grupie inżynierów i naukowców (tzw. LSSG - Landing Site Selection Group), którzy reprezentują zarówno zespoły operacyjne orbitera Rosetta jak i lądownika Philae.

Na podstawie danych takich jak: zdjęcia jądra o wysokiej rozdzielczości, pomiary temperatury powierzchni jądra czy ciśnienia i gęstości gazu wokół niego, członkowie LSSG wybrali pięć najbardziej odpowiednich lądowisk (z dziesięciu wybranych wcześniej i oznaczonych literami alfabetu od A do J). Potencjalne lądowiska oznaczone jako B (link), I (link) i J (link) znajdują się na mniejszej połowie jądra - "głowie", natomiast dwa pozostałe: A (link) i C (link) - znajdują się na większej i bardziej spłaszczonej - "tułowiu".

W ciągu najbliższych dwóch tygodni potencjalne miejsca zostaną przebadane z odległości około 50 kilometrów. Do 14 września br. grupa LSSG utworzy ranking tych miejsc i wybierze dwa najbardziej dogodne lądowiska dla Philae (główne i zapasowe). W kolejnych tygodniach te dwa miejsca te będą szczegółowo sfotografowane z odległości 20-30 km i 12 października grupa LSSG wybierze ostateczne lądowisko. Dwa dni później przeprowadzone zostanie specjalna dyskusja, na podstawie której ESA udzieli (lub nie) zgody na przeprowadzenie operacji lądowania w wyznaczonym miejscu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to historyczne wydarzenie będzie miało miejsce 11 listopada.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2014
• Data ostatniej aktualizacji: 3 września 2014