sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Philae lądował na komecie trzykrotnie!
13 listopada 2014

Po potwierdzeniu historycznego, pierwszego miękkiego lądowania na komecie (12 listopada o 16:03 czasu uniwersalnego), naukowcy i inżynierowie rozpoczęli analizę pierwszych danych telemetrycznych przesłanych przez lądownik Philae. Stwierdzili oni, że próbnik dwukrotnie odbił się od powierzchni jądra i ostatecznie wylądował za trzecim podejściem (około 2 godziny po pierwszym kontakcie z powierzchnią).

Pierwsze odbicie się Philae od powierzchni oznacza, że nie doszło do: (1) odpalenia w momencie kontaktu gazowego silniczka odrzutowego, którego zadaniem było dociśniecie lądownika do podłoża i zapobiegnięcie jego odbiciu; (2) odpalenia specjalnego harpuna, który miał trwale zakotwiczyć lądownik; (3) wwiercenia się śrób w podłoże, które miały dodatkowo ustabilizować próbnik.

Jak wskazują dane telemetryczne Philae zetknął się z powierzchnią o 15:34 (wtedy wysłał sygnał o pomyślnym lądowaniu), 17:25 i 17:32. Pierwsze zetknięcie lądownika z powierzchnią miało miejsce w zaplanowanym rejonie zwanym Agilkia. Następnie próbnik oderwał się (z prędkością około 38 cm/s) na 1 godzinę i 51 minut i w tym czasie przebył około 1 kilometra. Drugi skok (z prędkością około 3 cm/s) trwał tylko 7 minut.

Na razie nie wiadomo gdzie dokładnie wylądował Philae. Lądownik pozostaje niezakotwiczony a jego orientacja przestrzenna pozostaje nieznana (zdjęcia z CIVA sugerują, że próbnik osiadł skalistym klifie). Pomimo trudnej sytuacji wszystkie instrumenty naukowe lądownika działają i gromadzą bezcenne dane naukowe.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 22 stycznia 2015