sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Philae wszedł w stan hibernacji
15 listopada 2014

15 listopada br. o godzinie 0:36 czasu uniwersalnego (po 57 godzinach spędzonych na powierzchni komety) łączność z próbnikiem Philae uległa zerwaniu. Oznacza to, że poziom naładowania jego akumulatorów osiągnął poziom krytyczny (ponieważ Philae wylądował na zacienionym skalistym klifie i jego panele baterii słonecznych generują znikomą ilości energii elektrycznej) i lądownik w sposób automatyczny przełączył się w stan hibernacji. Naukowcy i inżynierowie mają nadzieję, że próbnik reaktywuje się w sierpniu 2015 roku, kiedy kometa 67P/Czuriumow-Gerasimienko znajdzie się blisko Słońca.

Ostatnią sesję komunikacyjną z lądownikiem sonda Rosetta nawiązała 14 listopada o 22:19 czasu uniwersalnego. Początkowo sygnał radiowy zanikał, ale szybko ustabilizował się i pozostał silny aż do godziny 0:36 UTC (15 listopada). W trakcie tej krótkiej sesji komunikacyjnej lądownik zdołał przesłać wszystkie dane inżynieryjne oraz pakiety danych naukowych zebranych przez instrumenty ROLIS, COSAC, Ptolemy, SD2 i CONSERT. Dzięki temu udało się pomyślnie zakończyć ostatnią serię eksperymentów na powierzchni jądra komety. Dodatkowo w celu zwiększenia ilości energii elektrycznej uzyskiwanej z paneli słonecznych korpus lądownika udało się podwyższyć o 4 centymetry oraz obrócić go o około 35°.

Powyższa animacja powstała ze złożenia dwóch zdjęć wykonanych 12 listopada br. przez kamerę nawigacyjną sondy Rosetta i przedstawia powierzchnię jądra 67P/Czuriumow-Gerasimienko w okolicach miejsca gdzie lądownik Philae po raz pierwszy zetknął się z powierzchnią. Pierwsze zdjęcie zostało wykonane o 15:30:32 czasu uniwersalnego (3 minuty i 34 sekundy przed wylądowaniem). Drugie zdjęcie zostało wykonane o 15:35:32 UTC (1 minutę i 26 sekund po zetknięciu). Miejsce zetknięcia lądownika z powierzchnią (do którego doszło o 15:34:06 UTC) widoczne jest jako ciemna plamka na drugim zdjęciu. Zdjęcia zostały wykonane z wysokości około 15 kilometrów a ich rozdzielczość wynosi około 1,3 metra na piksel.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/NavCam - CC BY-SA IGO 3.0

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 22 stycznia 2015