sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Rosetta przeleciała 6 km nad powierzchnią jądra
16 lutego 2014

O godzinie 12:41 czasu uniwersalnego europejska sonda Rosetta przeleciała w odległości zaledwie 6 kilometrów od powierzchni jądra 67P/Czuriumow-Gerasimienko. Największe zbliżenie nastąpiło nad rejonem zwanym Imhotep. W trakcie tego przelotu kamery Rosetty miały znakomite warunki do sfotografowania powierzchni jądra (Słońce znajdowało się bezpośrednio za "plecami" sondy), także inne instrumenty miały dobrą okazję do zbadania struktury i przeanalizowania składu najbardziej wewnętrznych rejonów atmosfery kometarnej (komy).

W związku ze wzrastającą aktywnością kometarną 67P/Czuriumow-Gersimienko, kontrolerzy sondy zadecydowali o zakończeniu fazy orbitacji grawitacyjnej Rosetty wokół jądra (w odległości około 26 km) i wprowadzenie jej na trajektorie przelotowe (sonda jest utrzymywana w pobliżu jądra w wyniku specjalnych manewrów korekcyjnych). Trajektorie te pozwolą zbliżać się sondzie na odległość od 15 do 100 kilometrów do powierzchni jądra.

Powyższe zdjęcie powstało w wyniku złożenia czterech zdjęć wykonanych z odległości 8,9 km przez kamerę nawigacyjną sondy Rosetta. Zdjęcie zostało wykonane o 14:15 czasu uniwersalnego i przedstawia rejon Imhotep, znajdujący się na większej i bardziej spłaszczonej połowie jądra (tułowiu). W lewej górnej części zdjęcia widoczny jest niezwykle gładki teren - na jego obszarze (po prawej) widoczny jest około 45-metrowy głaz Cheops.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/NavCam - CC BY-SA IGO 3.0

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 1 kwietnia 2015