sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Nowy plan misji Rosetty
15 czerwca 2015

Po 211 dniach milczenia 13 czerwca o godzinie 20:28 czasu uniwersalnego lądownik Philae nawiązał łączność z Ziemią (via Rosetta). Wydarzenie to rozpoczęło intensywny okres prac inżynierów i naukowców Rosetty/Philae nad nowym planem misji sondy. Obecnie najważniejszym zadaniem jest odpowiednie zmodyfikowanie orbity Rosetty w celu zoptymalizowania łączności z lądownikiem.

Dotychczasowa orbita Rosetty (przebiega w płaszczyźnie terminatora - granica pomiędzy dniem i nocą - w odległości od około 200 do 235 kilometrów od jądra komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko) umożliwia jedynie krótkie kilkudziesięciosekundowe sesje łączności z Philae. Plan zakłada redukcję wysokości orbity poniżej 180 kilometrów oraz bezpośrednie nakierowanie anteny komunikacyjnej Rosetty na jądro. Najważniejszym celem jest opracowanie regularnego i przewidywalnego planu sesji łączności z lądownikiem - umożliwi on szybką ocenę stanu Philae oraz właściwe zaplanowanie jego nowej misji badawczej.

Dotychczasowa analiza ponad 300 odebranych 13 czerwca pakietów danych (663 kb informacji) wskazuje, że wszystkie systemy lądownika działają prawidłowo a temperatura w jego wnętrzu stopniowo wzrasta. Inżynierowie ustalili również, że w trakcie "dnia" baterie słoneczne są oświetlone bezpośrednio przez około 135 minut i generują moc od 13 do ponad 24 W.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 13 grudnia 2014 roku przez wąskokątną kamerę OSIRIS sondy Rosetta. Zostało ono wykonane z odległości około 18 kilometrów i rozdzielczość wynosi 34 centymetry na piksel. Na podstawie pomiarów wykonanych przez instrument CONSERT zaznaczono elipsę (16 na 160 metrów) gdzie prawdopodobnie wylądował Philae.

Link do tego zdjęcia na stronie ESA.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA, Elipsa: ESA/Rosetta/Philae/CONSERT

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 1 lipca 2015