sondy kosmiczne
Rosetta
Sonda Rosetta wybudzona z hibernacji
21 września 2013

Po 31 miesiącach uśpienia, 20 stycznia o godzinie 10:00 czasu uniwersalnego sonda Rosetta automatycznie wybudziła się z hibernacji. Niemal natychmiast rozpoczął się proces ogrzewania urządzeń nawigacyjnych tzw. szukaczy gwiazd (co zajęło około 6 godzin) oraz zatrzymanie rotacji sondy (przez silniczki korekcyjne) i nakierowanie paneli baterii słonecznych bezpośrednio na Słońce. Po uruchomieniu szukaczy gwiazd i określeniu swojej pozycji Rosetta nakierowała antenę wysokiego zysku (HGA) w stronę Ziemi i wysłała pierwszy sygnał radiowy.

Ponieważ sonda znajduje się w odległości około 807 milionów kilometrów o Ziemi (i 673 mln kilometrów od Słońca), sygnał potrzebował około 45 minut na dotarcie do niej. Tutaj na sygnał z Rosetty oczekiwały 70-metrowe anteny amerykańskich stacji Deep Space Network w Goldstone (Kalifornia), Canberrze (wschodnia Australia) oraz należąca do ESA 35-metrowa antena w New Norcia (Australia Zachodnia). Ostatecznie o 18:18 czasu uniwersalnego pierwszy sygnał z Rosetty został odebrany zarówno przez stacje w Goldstone jaki i Canberrze, co wywołało wybuch radości w centrum kontroli misji ESOC w Darmstadt (Niemcy).

W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy przeprowadzone zostaną kompleksowe testy systemów sondy, a następnie sprawdzone zostaną jej wszystkie instrumenty naukowe. Obecnie sonda znajduje się około 9 milionów kilometrów od komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko. Pierwsze zdjęcia komety zostaną wykonane w maju, gdy sonda będzie znajdować się w odległości około 2 milionów kilometrów. Pod koniec maja przeprowadzony zostanie manewr który doprowadzi do ostatecznego zbliżenia sondy do komety (do którego dojdzie w sierpniu). Po wejściu na jej orbitę sonda przeprowadzi 2-miesięczny okres badania powierzchni jądra, jego pola grawitacyjnego, masy i kształtu. Przeprowadzone zostaną również analizy gazów, plazmy i pyłu zawartego w komie. 11 listopada od sondy oddzieli się mały 100-kilogramowy lądownik Philae i wyląduje na powierzchni jądra. Badania 67/Czuriumow-Gerasimienko zakończą się w grudniu 2015 roku, gdy kometa oddali się już znacznie od Słońca i jej aktywność znacznie spadnie.

Na zdjęciu widoczne są potwierdzenia nadejścia sygnału z sondy Rosetta (wąskie piki) odebrane zarówno przez stacje Goldstone jaki Canberra).

Zdjęcie: ESA


Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2013
• Data ostatniej aktualizacji: 24 stycznia 2014