sondy kosmiczne
ESA oficjalnie zakończyła misję Venus Express
16 grudnia 2014

Z powodu trudności w utrzymaniu łączności z sondą Venus Express, Europejska Agencja Kosmiczna zadecydowała o zakończeniu misji tego próbnika. Trudności te wynikają prawdopodobnie z wyczerpania się paliwa do silniczków orientacji przestrzennej sondy - są one niezbędne do prawidłowego nakierowania anteny HGA na Ziemię oraz utrzymania właściwego zorientowania paneli baterii słonecznych.

Do pierwszej poważnej utraty łączności z Venus Express doszło 28 listopada. Sonda wykonywała wówczas kilkudniową serię manewrów podwyższenia perycentrum, których celem było przedłużenie jej misji aż do 2015 roku. W ciągu kolejnych dni kilkukrotnie nawiązywano kontakt telemetryczny z sondą, jednak sygnał był niestabilny wskutek czego uzyskano niewielką ilość danych.

Ze względu na wyczerpanie się paliwa i brak łączności z sondą, w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu tygodni Venus Express będzie stopniowo coraz głębiej zanurzał się w atmosferę Wenus. Ostatecznie sonda wejdzie w atmosferę, spali się a jej reszki spadną na rozpaloną powierzchnię tej planety.

Zdjęcie: ESA - AOES Medialab

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2015
• Data ostatniej aktualizacji: 19 lutego 2015