Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Mgławica Klepsydra
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Wszechświat z Ziemi
1 listopada 2012
Mgławice - Mgławica Oriona


Mgławica Oriona (znana także jako Messier 42, M42 lub NGC 1976) jest mgławicą dyfuzyjną znajdującą się w w gwiazdozbiorze Oriona, nieco na południe od Pasa Oriona. Jest jedną z najjaśniejszych mgławic - na nocnym niebie widoczna jest również gołym okiem. M42 znajduje się w odległości około 1344 lat świetlnych od Słońca i jest najbliższym Ziemi rejonem, gdzie toczą się intensywne procesy gwiazdotwórcze. Średnicę mgławicy M42 oszacowano na 24 lata świetlne, natomiast jej masę na około 2000 mas Słońca. Starsze publikacje określały często Mgławicę Oriona jako Wielką Mgławicę w Orionie lub Wielką Mgławicą Oriona. M42 jest częścią znacznie większej mgławicy zwanej Obłokiem Molekularnym Oriona. Obłok Molekularny Oriona obejmuje niemal cały gwiazdozbiór Oriona i zalicza się do niego Pętlę Bernarda, Mgławicę Koński Łeb, M43, M78 i Mgławicę Płomień.

Mgławica Oriona jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów nocnego nieba oraz prawdopodobnie jednym z najintensywniej badanych miejsc we Wszechświecie. W sercu Mgławicy Oriona można znaleźć bardzo młodą gromadę otwartą gwiazd zwaną Trapezem (z powodu charakterystycznego rozmieszczenia czterech głównych gwiazd). Trapez jest prawdopodobnie częścią znacznie większej Gromady Mgławicy Oriona - asocjacji około 2000 gwiazd rozmieszczonych na obszarze o średnicy około 20 lat świetlnych. Gromada ta była również prawdopodobnym miejscem narodzin gwiazd uciekających AE Aurigae, 53 Arietis i Mu Columbae, które około 2 miliony lat temu opuściły ją z prędkością ponad 100 km/s. Jasna mgławica w lewym górnym rogu to M43, która oświetlana jest przez światło ultrafioletowe pojedynczej, masywnej młodej gwiazdy (z tego powodu astronomowie określają ją często jako Miniaturową Mgławicę Oriona). Ledwo widoczne czerwone gwiazdy w dolnej części zdjęcia to czerwone karły, które zostały tutaj zaobserwowane po raz pierwszy w świetle widzialnym.

Powyższe zdjęcie zostało złożone z 520 osobnych zdjęć wykonanych przez kamerę ACS Kosmicznego Teleskopu Hubbla. Poszczególne zdjęcia wykonywane były w pięciu pasmach spektralnych (435, 555, 658, 775 i 850 nm) w latach 2004/2005.

Zdjęcie: NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team, Wikipedia.en

Data ostatniej aktualizacji: