Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Mgławica Klepsydra
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Wszechświat z Ziemi
1 grudnia 2012
Gwiazdy - Gwiazda Pistolet


Gwiazda Pistolet jest niebieskim hiperolbrzymem i jedną z najjaśniejszych znanych gwiazd w naszej Galaktyce - jednak ze względu na obłoki pyłu międzygwiezdnego jest całkowicie niewidoczna z Ziemi w świetle widzialnym. Jest to także jedna z wielu masywnych i młodych gwiazd gromady Quintuplet, która znajduje się w odległości około 25 000 lat świetlnych na tle gwiazdozbioru Strzelca. Jej nazwa gwiazdy pochodzi od kształtu oświetlanej przez nią Mgławicy Pistoletu.

Gwiazda Pistolet została odkryta na początku lat 90-tych XX wieku na zdjęciach wykonanych przez Teleskop Hubbla. Jej masa mieści się w zakresie od 80 do 150 mas Słońca (naukowcy przypuszczają, że w chwili narodzin jej masa mogła sięgać nawet 200 Słońc), jej promień wynosi 306 promieni Słońca (gdyby umieścić ją w Układzie Słonecznym jej zewnętrzne warstwy sięgałyby aż do orbity Marsa), natomiast "wiejący" z niej wiatr gwiezdny jest około 10 miliardów razy silniejszy niż wiatr słoneczny. Około 4-6 tysięcy lat temu gwiazda odrzuciła materię o masie około 10 Słońc, z której uformowała się Mgławica Pistolet. Przypuszcza się że wiek Gwiazdy Pistolet wynosi około 4 milionów lat i w ciągu najbliższych 1-3 milionów lat wybuchnie jako supernowa lub hipernowa.

Naukowcy twierdzą, że jej wielka masa jest powiązana z bliskością centrum naszej Galaktyki, gdzie prawdopodobnie panują sprzyjające warunki do tworzenia się tak masywnych obiektów. Pierwsze wyniki badań sugerowały, że Gwiazda Pistoletowa jest najjaśniejszą znaną gwiazdą - jej blask miał się równać jasności około 100 milinów Słońc - jednak późniejsze pomiary wykazały znacznie mniejszą wartość - "zaledwie" 1,6 miliona (co oznacza że w ciągu około 20 sekund produkuje tyle energii co Słoce w ciągu roku).

Powyższe zdjęcie, przedstawiające Gwiazdę Pistolet oraz Mgławicę Pistolet w nieprawdziwych kolorach, powstało w wyniku złożenia dwóch oddzielnych zdjęć wykonanych 13 września 1997 roku przez spektrometr NICMOS Teleskopu Hubbla.

Zdjęcie: Don F. Figer (UCLA) and NASA, Wikipedia.en

Data ostatniej aktualizacji: