Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Mgławica Klepsydra
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Wszechświat z Ziemi
1 stycznia 2013
Galaktyki - Galaktyka Andromeda w podczerwieni


Galaktyka Andromeda jest galaktyką spiralną znajdującą się w gwiazdozbiorze Andromedy, w odległości około 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi. Galaktyka ta znana jest także jako Messier 31, M31 lub NGC 224 - w starszych publikacjach określana była często jako Wielka Mgławica w Andromedzie. Galaktyka Andromeda jest najbliższą galaktyką spiralną dla naszej Drogi Mlecznej (bliższe galaktyki są typu nieregularnego). Jej nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Andromedy, na obszarze którego występuje. Galaktyka Andromedy jest największą (260 000 lat świetlnych średnicy) galaktyką w Grupie Lokalnej, do której zalicza się także Drogę Mleczną (120 000 lat świetlnych), Galaktykę Trójkąta (50 000 lat świetlnych) oraz około trzydzieści innych, mniejszych galaktyk. Chociaż M31 jest największa, to jednak zgodnie z najnowszymi badaniami, najcięższą galaktyką jest nasza Droga Mleczna (zawiera więcej ciemnej materii). Obserwacje wykonane w 2006 roku przez Spitzer Space Telescope wskazują, że M31 zawiera około bilion gwiazd - co najmniej dwukrotnie więcej niż w Drodze Mlecznej (200-400 miliardów gwiazd).

Masę Galaktyki Andromedy oszacowano na około 710 miliardów mas Słońca. Z badań przeprowadzonych w 2009 r. wynika, że Droga Mleczna i M31 mają niemal identyczne masy (chociaż jeszcze w 2006 r. szacowano nasza Galaktyka waży tylko 80% masy Galaktyki Andromedy). Galaktyka Andromedy zbliża się do Drogi Mlecznej z prędkością 100-140 km/s i za około 3,75 miliarda lat obie galaktyki prawdopodobnie zderzą się, połączą i utworzą gigantyczną galaktykę eliptyczną.

Powyższe zdjęcie Galaktyki Andromedy powstało w wyniku połączenia około 3000 osobnych zdjęć wykonanych przez kamerę IRAC (Spitzer Space Telescope) w trzech kanałach podczerwieni: 3,6 µm; 4,5 µm i 8,0 µm. Za błękitny kolor na zdjęciu (kanały 3,6 i 4,5 µm) odpowiada światło emitowane przez gwiazdy, natomiast za kolor czerwony (kanał 8,0 µm) - promieniowanie emitowane przez obłoki rozgrzanego pyłu międzygwiezdnego. Nieco powyżej Galaktyki Andromedy widoczna jest niewielka galaktyka satelitarna M110 (NGC 205), natomiast poniżej widać także galaktykę satelitarną M32 (NGC 221).

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/P. Barmby (Harvard-Smithsonian CfA), Wikipedia.en

Data ostatniej aktualizacji: