sondy kosmiczne
Mgławica Koński Łeb
Mgławica Koński Łeb
1 stycznia 2014

Mgławica Koński Łeb (znana także jako Barnard 33 w mgławicy emisyjnej IC 434) jest ciemną mgławicą znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Mgławica ulokowana jest tuż pod gwiazdą Alnitak (która jest najbardziej wysuniętą na wschód gwiazdą w Pasie Oriona) i jest częścią znacznie większego Obłoku Molekularnego w Orionie. Mgławica została po raz pierwszy dostrzeżona w 1888 roku przez szkockiego astronoma Williamina Fleminga na płycie fotograficznej B2312 naświetlonej w Harvard College Observatory. Mgławica Koński Łeb oddalona jest o około 1500 lat świetlnych od Ziemi i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych mgławic: ciemny kształt obłoku pyłu przypomina koński łeb.

Widoczny na niektórych zdjęciach czerwony blask pochodzi od obłoku wodoru (znajdującego się za mgławicą), który jonizowany jest przez pobliską jasną gwiazdę Sigma Orionis. Natomiast ciemny profil Końskiego Łba spowodowany jest przez gęstą strugę pyłu wyłaniającą się ze znacznie większego obłoku pyłowego. Jest to również jeden z najbliższych nam rejonów w którym intensywnie powstają gwiazdy.

Powyższe zdjęcie przedstawia Mgławicę Koński Łeb w świetle podczerwonym (czerwony blask wodoru nie jest widoczny). Powstało ono w wyniku złożenia dwóch zdjęć wykonanych przy długości fali 1,1 µm i 1,6 µm przez kamerę Wide Field Camera 3 (WFC3) znajdującą się na pokładzie Teleskopu Hubbla.

Zdjęcie: NASA/ESA/Hubble Heritage Team/Wikipedia.en


Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2013
• Data ostatniej aktualizacji: 23 grudnia 2013