LCROSS

Sonda LCROSS

Nazwa: LCROSS
Inne nazwy: Lunar CRater Observation and Sensing Satellite
Data startu: 18 czerwca 2009
Masa: 834 kg (sonda) + 2249 kg (impaktor)
Rakieta nośna: Atlas 5 (wersja 401)

Cel misji

Celem misji sondy LCROSS jest potwierdzenie obecności lodu wodnego w stale zacienionym kraterze w pobliżu południowego lub północnego bieguna Księżyca. Zderzenie impaktora (zużyty stopień Centaur rakiety nośnej) spowoduje wybicie materii księżycowej, w której wyspecjalizowane instrumenty naukowe będą mogły zidentyfikować obecność wody (lodu lub pary), węglowodorów i minerałów uwodnionych (hydratów). Potwierdzenie obecności wody jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłych wypraw załogowych na Księżyc.

Budowa sondy

Kształt korpusu sondy zbudowano na bazie walca. Centralnym elementem nośnym jest 134-kilogramowy pierścień ESPA. Na górnej podstawie znajduje się adapter sondy LRO, na dolnej adapter rakiety nośnej (Centaur). Wewnątrz pierścienia znajduje się zbiornik z paliwem oraz elektronika. Cztery panele radiatorów oraz panel baterii słonecznych rozmieszczono koncentrycznie wokół bocznej ścianki sondy.

System napędowy sondy składa się z dwóch 22-niutonowych oraz ośmiu 4,5-niutonowych silniczków korekcyjnych zasilanych z pojedynczego zbiornika zawierającego 300 kg hydrazyny. Większe silniczki będą służyć do zmiany prędkości LCROSS-Centaur, natomiast mniejsze do precyzyjnej kontroli orientacji sondy. System silniczków jest w pełni zdublowany.

Orientacja przestrzenna sondy utrzymywana jest w trybie trójosiowym za pomocą wspomnianych wcześniej silniczków korekcyjnych. System nawigacyjny oraz orientacji przestrzennej LCRSS bazuje na danych z miniaturowej jednostki inercyjnej (z ang. Miniature Inertial Measurement Unit - MIMU), kamerze śledzącej pozycje gwiazd (z ang. star tracker) oraz dziesięciu czujnikom pozycji Słońca.

Sonda zasilana jest z pojedynczego panela baterii słonecznej mogącego wygenerować maksymalnie moc 600 W. Energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorze litowo-jonowym o pojemności 80 Ah. Zgromadzona ilość energii wystarcza na 2 godziny działania sondy bez ładowania z panela słonecznego.

Komunikacja z sondą będzie odbywać się w paśmie S za pomocą jednej z dwóch anten średniego zysku lub jednej z dwóch anten niskiego zysku. Prędkość transmisji będzie wynosić 1,5 Mb/s w przypadku anteny średniego zysku lub 40 kb/s w przypadku anteny niskiego zysku.

Historia
  • Kwiecień 2006 roku - z dwudziestu propozycji, do realizacji został wybrany projekt LCROSS.
  • Czerwiec 2006 roku - Ames Research Center powierzyło zaprojektowanie i zbudowanie sondy LCROSS firmie Northrop Grumman.
  • 24 czerwca 2008 roku - w Northrop Grumman zakończono dwutygodniowy okres testów środowiskowych sondy.
  • 18 czerwca 2009 roku - o godzinie 21:32:00 czasu uniwersalnego z AFB Cape Canaveral wystartowała rakieta nośna Atlas 5 (wersja 401) z sondami księżycowymi LRO i LCROSS na pokładzie.
  • 23 czerwca 2009 roku - o 10:30:33 czasu uniwersalnego sonda LCROSS (wraz z dołączonym stopniem Centaur) przeleciała w odległości 3200 kilometrów od Księżyca i weszła na orbitę wokółziemską o dużym nachyleniu płaszczyzny orbity i 37-dniowym okresem orbitalnym.
  • 22 sierpnia 2009 roku - awaria jednostki inercyjnej (IRU) spowodowała przełączenie systemu orientacji sondy na kamerę śledzącą pozycie gwiazd. W trakcie 20 godzin funkcjonowania tego zapasowego systemu silniczki orientacji sondy zużyły większość (około 140 kilogramów) pozostałego w zbiornikach paliwa hydrazynowego (pozostało 50 kilogramów).
  • 9 października 2009 roku - o 1:30 czasu uniwersalnego stopień Centaur odłączył się od sondy LCROSS, o 11:31 Centaur zderzył się z powierzchnią Księżyca, o 11:37 w powierzchnię Księżyca uderzyła sonda LCROSS.

Wyszukaj

Znajdziesz mnie tu...

Misje sond kosmicznych na YouTubeMisje sond kosmicznych na InstagramieMisje sond kosmicznych na FacebookuMisje sond kosmicznych na TwitterzeMisje sond kosmicznych na Google+