CONTOUR

Sonda CONTOUR

Nazwa: CONTOUR
Inne nazwy: Comet Nucleus Tour
Data startu: 3 lipca 2002
Masa startowa: 970 kg
Rakieta nośna: Delta II (wersja 7425)
Koszt: ~ 159 mln USD

Cel misji

Sonda CONTOUR była misją programu Discovery, której głównym zadaniem był bliski przelot obok dwóch komet, z możliwością przelotu obok trzeciej. Jako cele zostały wybrane komety Encke, Schwassmann-Wachmann-3 oraz d'Arrest. W trakcie przelotów powierzchnie jąder miały być sfotografowane z rozdzielczością 4 metrów, planowano wykonać mapy spektralne jąder z dokładnością do 100-200 metrów oraz uzyskać szczegółowe dane o składzie gazu i pyłu kometarnego. W trakcie opuszczania orbity ziemskiej doszło prawdopodobnie do przegrzania struktury nośnej sondy, w wyniku którego uległa zniszczeniu.

Historia
  • 3 lipca 2002 - o 6:47:41 czasu uniwersalnego nastąpił start rakiety nośnej Delta II (wersja 7425) z sondą CONTOUR na pokładzie.
  • 15 sierpnia 2002 - o 8:49 czasu uniwersalnego nastąpił zapłon silnika STAR 30BP w celu opuszczenia orbity wokółziemskiej i wejścia na trajektorię międzyplanetarną. Planowano, że o 9:35 sonda nawiąże kontakt z kontrolą naziemną - nic takiego jednak nie nastąpiło.
  • 16 sierpnia 2002 - zdjęcia wykonane 1,8-metrowym teleskopem w obserwatorium Kitt Peak, ukazały dwa obiekty znajdujące się w pobliżu spodziewanej pozycji sondy CONTOUR.
  • 22 sierpnia 2002 - wszystkie dotychczasowe próby skontaktowania się z sondą zakończyły się niepowodzeniem. Tego samego dnia powołano specjalną komisję, której zadaniem było wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
  • 20 grudnia 2002 - wyniku braku kontaktu z sondą CONTOUR, uznano ją za straconą.
  • 31 maja 2003 - ogłoszono raport komisji badającej przyczyny awarii sondy CONTOUR. Za najbardziej prawdopodobną uznano przegranie sondy spowodowane przez gazy wylotowe z silnika STAR 30BP.
Linki zewnętrzne

[1] Discovery Program: CONTOUR - Informacje o misji sondy na stronie Programu Discovery.

Wyszukaj

Znajdziesz mnie tu...

Misje sond kosmicznych na YouTubeMisje sond kosmicznych na InstagramieMisje sond kosmicznych na FacebookuMisje sond kosmicznych na TwitterzeMisje sond kosmicznych na Google+