Kontakt | Mapa witryny | Szukaj
Strona główna Sondy planetarne Sondy księżycowe Satelity ziemskie
Satelity ziemskie
Vanguard 1
Inne oznaczenia i nazwy:
   • Vanguard TV4
   • 00005

Data startu: 17 marca 1958 roku
Masa całkowita satelity: 1,47 kg

Opis misji
Vanguard 1 był małym satelitą przeznaczonym do przetestowania możliwości trójstopniowej rakiety nośnej oraz do zbadania wpływu środowiska przestrzeni kosmicznej na jego podsystemy. Dzięki analizie orbity Vanguarda 1 uzyskano także pomiary geodezyjne.

Budowa satelity
Satelita miał kształt kuli o średnicy 16,5 centymetra, wykonanej z aluminium. Na powierzchni kuli zamontowano sześć ogniw słonecznych oraz sześć 30-centymetrowych prętów.

Vanguard 1 nie posiadał żadnego systemu orientacji przestrzennej ani systemu napędowego.

Źródłem energii dla podsystemów satelity była bateria rtęciowa oraz sześć ogniw słonecznych.

System komunikacyjny Vanguarda 1 składał się z dwóch nadajników: o mocy 10 mW (częstotliwość 108 MHz) oraz 5 mW (częstotliwość 108,03 MHz).

Satelitę wyposażono w dwa termistory przeznaczone do pomiaru jego temperatury wewnętrznej.

Przebieg misji
Trójstopniowa rakieta nośna umieściła Vanguarda 1 na orbicie o wysokości 654 na 3969 kilometrów, czasie obiegu 134,2 minut oraz nachyleniu 34,25 stopnia. Przez 16 kolejnych dni termistory rejestrowały temperaturę wewnątrz satelity, w celu śledzenia skuteczności ochrony termicznej. Nadajnik zasilany baterią rtęciową zamilkł w czerwcu 1958 roku. Nadajnik zasilany przez baterie słoneczne działał aż do maja 1964 roku (ostatni sygnał radiowy z Vanguarda 1 został odebrany w Quito w Ekwadorze). W późniejszych latach satelita był śledzony metodami optycznymi.

Początkowe oszacowano, że Vanguard 1 będzie krążył po orbicie Ziemi przez co najmniej 2000 lat. Później odkryto, że ciśnienie promieniowania słonecznego oraz opór atmosfery w czasie wysokiej aktywności słonecznej znacznie wpływa na wysokość perygeum jego orbity. Obecnie szacuje się, że będzie krążył około 240 lat.
Data ostatniej aktualizacji: